Αναξίμανδρος
Ο φιλόσοφος του "απείρου"
Εκπτωση -20%
| Τιμή psarasbooks | 17,90 € |
| Τιμή Πώλησης | 22,38 € |
Διαθέσιμο
| Υπότιτλος | Ο φιλόσοφος του "απείρου" |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.01.0527 |
| Ημερομηνία Εκδοσης | 1 Οκτ 2005 |
| Εκδοτες | Εκδόσεις Ζήτρος |
| Εξωφυλλο | Σκληρό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 19χ13 |
| Ετος Εκδοσης | 2005 |
| Σελιδες Βιβλίου | 581 σελ. |
| Συγγραφεις | Καλύβας, Ιωάννης Ν. |
| ISBN | 978-960-8437-49-4 |
[...] Ο Αναξίμανδρος, όπως ορθά επισημαίνεται και στο παρόν πόνημα, αλλά και από πολλούς μελετητές της προσωκρατικής φιλοσοφίας, μπορεί να θεωρείται ως ο πρώτος, όχι χρονολογικά, αλλά κατ' αξίαν, φιλόσοφος της Φύσης, ενώ ισάξιός του θα πρέπει να αξιολογηθεί ο λίγο νεότερός του Ηράκλειτος. Η σχέση των δύο αυτών φιλοσόφων δεν είναι τόσο προφανής και αξίζει να τη σχολιάσουμε. Κατ' αρχάς είναι και οι δύο μονιστές, αφού θεωρούν ως αφετηρία της γένεσης του κόσμου μία αρχή: ο πρώτος το άπειρον και ο δεύτερος το πυρ. Επίσης, τα στοιχεία, από τα οποία θεωρούν ότι δημιουργήθηκαν όλα τα όντα του κόσμου, προέκυψαν από αυτήν την πρώτη αρχή με κάποια διαδικασία μεταβολής. Αυτή η διαδικασία ακολουθεί κάπους νόμους: η δημιουργία μορφών και τάξης διέπεται από την αδικία στον Αναξίμανδρο, ενώ η δίκη επαναφέρει την κατάσταση ισσοροπίας και αταξίας. [...]
(από τον πρόλογο του Θεόδωρου Χρηστίδη)
| Υπότιτλος | Ο φιλόσοφος του "απείρου" |
|---|---|
| Παραγόμενος Κωδικός | BO.HI.01.0527 |
| Ημερομηνία Εκδοσης | 1 Οκτ 2005 |
| Εκδοτες | Εκδόσεις Ζήτρος |
| Εξωφυλλο | Σκληρό εξώφυλλο |
| Διαστασεις Βιβλίου | 19χ13 |
| Ετος Εκδοσης | 2005 |
| Σελιδες Βιβλίου | 581 σελ. |
| Συγγραφεις | Καλύβας, Ιωάννης Ν. |
| ISBN | 978-960-8437-49-4 |
Write Your Own Review
Σχετικά προιόντα
-
ΠέρσεςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 17,90 € Τιμή Πώλησης 22,38 € -
ΙστορίαιΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 20,45 € Τιμή Πώλησης 25,56 € -
Κύρου ανάβασηΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 17,81 € Τιμή Πώλησης 22,26 € -
Αισώπειοι μύθοιΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 20,45 € Τιμή Πώλησης 25,56 € -
ΕλληνικάΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 17,90 € Τιμή Πώλησης 22,38 € -
ΟδύσσειαΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 55,12 € Τιμή Πώλησης 68,90 € -
Ιφιγένεια εν ΤαύροιςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 17,90 € Τιμή Πώλησης 22,38 € -
ΙλιάδαΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 59,64 € Τιμή Πώλησης 74,55 € -
ΣυμπόσιονΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 20,35 € Τιμή Πώλησης 25,44 € -
Οι επτά σοφοίΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 17,90 € Τιμή Πώλησης 22,38 € -
Περί φύσιοςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 20,35 € Τιμή Πώλησης 25,44 € -
Απολογία Σωκράτους. ΚρίτωνΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 17,81 € Τιμή Πώλησης 22,26 € -
ΜύθοιΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 17,90 € Τιμή Πώλησης 22,38 € -
ΕλληνικάΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 17,90 € Τιμή Πώλησης 22,38 € -
Ρητορική ΑΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 17,90 € Τιμή Πώλησης 22,38 € -
Σάτιρα θανάτου και Κάτω ΚόσμουΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 17,90 € Τιμή Πώλησης 22,38 € -
Έργα και ημέρες. Θεογονία. Η ασπίδα του ΗρακλήΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 22,90 € Τιμή Πώλησης 28,62 € -
Περί παίδων αγωγής. Παραμυθητικός προς Απολλώνιον. ΠαραμυθητικόςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 17,81 € Τιμή Πώλησης 22,26 € -
Οιδίπους ΤύραννοςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 20,45 € Τιμή Πώλησης 25,56 € -
ΓκουρτζίεφΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 25,44 € Τιμή Πώλησης 31,80 € -
ΑντιγόνηΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 17,90 € Τιμή Πώλησης 22,38 € -
Άγιον ΌροςΕκπτωση -10%Τιμή psarasbooks 11,50 € Τιμή Πώλησης 12,78 € -
ΆπανταΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 20,35 € Τιμή Πώλησης 25,44 € -
ΓοργίαςΚωδικός προϊόντος: 51604Διαθέσιμο Κατόπιν παραγγελίαςΕκπτωση -20%Τιμή psarasbooks 15,34 € Τιμή Πώλησης 19,17 €